How to Factory Reset through code on Samsung SCH-I759?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-I759 |
| Series | Galaxy Infinite |
| Release Date | March, 2013 |
| Body Depth | 11.38 mm (0.45 in) |
| Body Dimensions | 122.6 x 62.7 mm (4.83 x 2.47 in) |
| Body Weight | 131 g (4.62 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.1.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz Adreno 203 GPU |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 768MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 800MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches, (~59.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~232 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.