How to Hard Reset on Samsung SCH-I405?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-I405 |
| Series | Stratosphere |
| Release Date | October, 2011 |
| Body Depth | 65 mm (0.55 in) |
| Body Dimensions | 126 x 65 mm (4.96 x 2.56 in) |
| Body Weight | 164 g (5.78 oz) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Hardware | |
| CPU | 1.0GHz |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 2000MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches, (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~233 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1800 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.