How to Hard Reset on Samsung SCH-I200?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-I200 |
| Series | Galaxy Stellar |
| Release Date | August 2012 |
| Body Depth | 12 mm (0.47 in) |
| Body Dimensions | 122 x 64 mm (4.80 x 2.52 in) |
| Body Weight | 134 g (4.73 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.1.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz Krait Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU Cores | Dual-Core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSDHC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | CDMA/EVDO/LTE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches, (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~233 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.