How to Hard Reset on Samsung SC-03G?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SC-03G |
| Series | Galaxy Tab S 8.4 |
| Release Date | December, 2014 |
| Body Depth | 6.6 mm (0.26 in) |
| Body Dimensions | 212.8 x 125.6 mm (8.38 x 4.94 in) |
| Body Weight | 298 g (10.51 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.9Ghz, Samsung E x ynos 5 Octa 5420 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 800/850/2000MHz |
| 4G bands | LTE 800, 1500, 1700, 1900, 2000MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.4 inches (~76% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels (~360 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 4900 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, AVRCP, DI, HID, HSP, OPP, PAN, HOGP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 MHL, Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.