How to Factory Reset through code on Samsung SC-01H?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SC-01H |
| Series | Galaxy Active Neo |
| Release Date | November, 2015 |
| Body Depth | 10.1 mm (0.40 in) |
| Body Dimensions | 132.9 x 70.1 mm (5.23 x 2.76 in) |
| Body Weight | 154 g (5.43 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2Ghz Marvell ARMADA P x A1908, 2014, 64 bit |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 800/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 800, 1700, 2000MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.5 inches (~62% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~208 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2200 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, HFP, HSP, OPP, SPP, HID, A2DP, AVRCP, PBAP, PAN, SAP, MAP, HOGP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.