How to Hard Reset on Samsung ISW11SC?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung ISW11SC |
| Series | Galaxy S 2 WiMAX |
| Release Date | March, 2012 |
| Body Depth | 9.50 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 13 3.10 x 69.00 mm (5.23 x 2.71in) |
| Body Weight | 139 g (4.90 oz) |
| OS | Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz Qualcomm QSC6085 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | - |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.7 inches |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1850 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.