How to Hard Reset on Samsung GT-S5270?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-S5270 |
| Series | Ch@t 527 |
| Release Date | September 2011 |
| Body Depth | 12 mm (0.47 in) |
| Body Dimensions | 103 x 55 mm (4.06 x 2.17 in) |
| Body Weight | 96 g (3.39 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | - |
| Internal Memory | 80MB |
| External Memory | microSDHC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/2100 MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.4 inches (~31.5% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~167 ppi density) |
| Colors | 65K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.