How to Hard Reset on Samsung GT-I9158V?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-I9158V |
| Series | Galaxy Mega Plus TD-LTE |
| Release Date | August, 2014 |
| Body Depth | 9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 162.6 x 82.4 mm (5.66 x 3.14 in) |
| Body Weight | 182 g (6.42 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.2.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.8 inches, (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 540 x 960 pixels, (~190 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.