How to Hard Reset on Samsung SM-J327R7?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J327R7 |
| Series | Galaxy J3 Pop |
| Release Date | January, 2013 |
| Body Depth | 9.1 mm (0.36 in) |
| Body Dimensions | 134.2 x 68.1 mm (5.28 x 2.68 in) |
| Body Weight | 134 g (4.73 oz) |
| OS | Android Oreo 8.1.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz Cortex -A9 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 5(850), 9(1800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.65 inches, (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, (~316 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, EDR |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.