How to Factory Reset through code on Samsung SM-W2015?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-W2015 |
| Series | Galaxy Golden 2 |
| Release Date | December, 2014 |
| Body Depth | 8.5 mm (0.33 in) |
| Body Dimensions | 153.5 x 78.6 mm (6.04 x 3.19 in) |
| Body Weight | 173 g (6.1 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.4 |
| Hardware | |
| CPU | 2457MHz Krait 400 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 128 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 800MHz, CDMA 2000MHz 1 x RTT, CDMA 2000MHz 1 x EV-DO Rel. 0, CDMA 2000MHz 1 x EV-DO/UMTS 850 1900 2100MHz |
| 4G bands | LTE 2100 (B1), LTE 1800 (B3), TD-LTE 2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | |
| Display | |
| Screen size | 3.9 inches (~36% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 768 x 1280 pixels (~383 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2020 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | micro |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, A-GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB charging, USB Host, USB power supply |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Tethering, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.