How to change language on Samsung SM-R381?
Open "Settings". Now, choose "Language and keyboard" Lastly, tap on "Language". Great! You've changed the language.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-R381 |
| Series | Gear 2 Neo |
| Release Date | June, 2014 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 56.4 x 37.9 mm (2.22 x 1.49 in) |
| Body Weight | 59 g (2.08 oz) |
| OS | Tizen 2.2.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1200MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 1.63 inches (~40% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~278 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.