How to Factory Reset through menu on Samsung SM-G888N0?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G888N0 |
| Series | Galaxy X |
| Release Date | August 2019 |
| Body Depth | 9.7 mm (0.38 in) |
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | 2GB/3GB |
| Internal Memory | 16GB/32GB |
| External Memory | microSDHC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100 MHz |
| 4G bands | Public-Safety LTE |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE/GSM/HSPA/LTE |
| Display | |
| Screen size | 5.5 inches,(~ screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD Capacitive TouchScreen |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, (~293 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 4500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Dual Band |
0Comments
Log into post a comment.