How to Factory Reset through code on Samsung SHW-M100S?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHW-M100S |
| Series | Galaxy A |
| Release Date | March 2010 |
| Body Depth | 12.5 mm (0.49 in) |
| Body Dimensions | 119.5 x 59.8 mm (4.70 x 2.35 in) |
| Body Weight | 128 g (4.52 oz) |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Hardware | |
| CPU | 720MHz, Te x as Instruments OMAP 3440, |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 1GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches (~54% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~252 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ |
0Comments
Log into post a comment.