How to Factory Reset through code on Samsung SGH-T559?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-T559 |
| Series | Comeback |
| Release Date | July 2009 |
| Body Depth | 17.8 mm (0.70 in) |
| Body Dimensions | 109.2 x 55.9 mm (4.30 x 2.20in) |
| Body Weight | 130.4 g (4.59 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 75MB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.9 inches (~42.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~138 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 960 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.