How to Factory Reset through menu on Samsung SGH-I827?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I827 |
| Series | Galaxy Appeal |
| Release Date | June 2012 |
| Body Depth | 14.2 mm (0.56 in) |
| Body Dimensions | 112 x 57.7 mm (4.41 x 2.27 in) |
| Body Weight | 122 g (4.3 oz) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Hardware | |
| CPU | 800MHz Cortex -A5, Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.2 inches (~47.2% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 320 x 480 pixels (~180 ppi pixel density) |
| Colors | 262K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP, aptx |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.