How to Factory Reset through code on Samsung SGH-A886?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-A886 |
| Series | Forever |
| Release Date | December, 2009 |
| Body Depth | 12.7 mm (0.5 in) |
| Body Dimensions | 109 x 53 mm (4.29 x 2.09 in) |
| Body Weight | 94 g (3.32 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 72MB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.1 inches (~44.3% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Resolution | 240 x 400 pixels (~155 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.