How to Factory Reset through code on Samsung SCH-M710?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-M710 |
| Series | T*OMNIA 2 |
| Release Date | December, 2009 |
| Body Depth | 13.4 mm (0.51 in) |
| Body Dimensions | 111.7 x 59.8 mm (4.37 x 2.32 in) |
| Body Weight | 141 g (4.97 oz) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Hardware | |
| CPU | 800MHz Samsung S3C6410 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 256MB |
| Internal Memory | 256MB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.7 inches, (~58.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~252 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
0Comments
Log into post a comment.