How to Factory Reset through menu on Samsung SC-02L?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SC-02L |
| Series | Galaxy Feel 2 |
| Release Date | October, 2018 |
| Body Depth | 8.4 mm (0.33 in) |
| Body Dimensions | 149 x 70 mm (5.86 x 2.75 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.2GHz + 6x1.6GHz Exynos 7 Octa 7885 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.6 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1480 x 720 pixels, (~294 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.