How to Factory Reset through code on Samsung GT-I8510?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-I8510 |
| Series | INNOV8 |
| Release Date | September, 2008 |
| Body Depth | 17.2 mm (0.68 in) |
| Body Dimensions | 106.5 x 53.9 mm (4.19 x 2.12 in) |
| Body Weight | 136 g (4.80 oz) |
| OS | Symbian 9.3, Series 60 rel. 3.2 |
| Hardware | |
| CPU | 330MHz ARM 11 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 128MB |
| Internal Memory | 8/16GB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.8 inches (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1200 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.0, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
0Comments
Log into post a comment.