How to Factory Reset through code on Samsung GT-E2222?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-E2222 |
| Series | Ch@t Duos |
| Release Date | August, 2011 |
| Body Depth | 11.9 mm (0.47 in) |
| Body Dimensions | 109.5 x 61.3 mm (4.31 x 2.41 in) |
| Body Weight | 90 g (3.17 oz) |
| OS | |
| Hardware | |
| CPU | |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 43MB |
| External Memory | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.2 inches, (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 220 x 176 pixels (~128 ppi density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP, EDR |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.